Zastosowanie wyłączników krańcowych i styczników

Interesujące artykuły

W branży elektronicznej istnieje wiele pojęć, których zdefiniować nie potrafi duża grupa ludzi. Czasem wiążą się one z częściami wykorzystywanymi w urządzeniach codziennego użytku. Warto wiedzieć, w jaki sposób działają otaczające nas sprzęty.
Nazwy takie, jak wyłączniki krańcowe, lub styczniki z pewnością nic nie mówią większości z nas. Okazuje się, że są to przydatne urządzenia elektroniczne, umożliwiające obsługę maszyn i sprzętów na odległość. Służą do manewrowania i monitorowania zautomatyzowanych urządzeń technologicznych, wykorzystywanych na przykład we współczesnych fabrykach, lecz ich zastosowanie odnajdziemy także w urządzeniach powszechnie stosowanych, jak np. zmywarka do naczyń. Wyłączniki krańcowe to wyspecjalizowane czujniki, za pomocą których można nadzorować pracę urządzeń elektrycznych.
Kable
Source: nadmorski24.pl
Za pomocą sygnału elektronicznego, do maszyny dostarczana jest odpowiednia informacja. Przeważnie stosuje się rozwiązanie, w którym znajdują się dwa osobne moduły: jeden dla zadania startowego, jak na przykład start, czy otwarcie, drugi dla zadania końcowego, jak stop, zamknięcie. Dzięki takiemu układowi, maszyna otrzymuje informację, w którym momencie ma zacząć pracować oraz kiedy przerwać. To rozwiązanie jest najczęściej używane na taśmach produkcyjnych, przy których znaczna część zadań została zautomatyzowana. Oczywiście, do prawidłowego działania całego systemu, poza krańcówkami, wykorzystuje się szereg innych elementów, jednak to właśnie czujniki sygnalizacji krańcowej odgrywają w układzie decydującą rolę.
Styczniki to szczególnego typu przekaźniki, dostarczające sygnał do rozpoczęcia działania przez maszynę. Krótko mówiąc, stycznikiem określimy elektryczny łącznik, uruchamiający dany układ mechaniczny, który uruchamia się bez konieczności ręcznego włączenia. Z takim urządzeniem spotkamy się m.in. w działaniu pralki z programatorem, która włącza się dopiero wówczas, kiedy wykonamy zestaw czynności wstępnych, a później wybierzemy program i naciśniemy przycisk start. Użycie przycisku pobudza stycznik, który wprawia w ruch cały mechanizm. Przykłady styczników na stronie . Przedstawiane styczniki są wyjątkowo chętnie wykorzystywane w różnych dziedzinach, ponieważ są dość niewielkie i lekkie, a zarazem są niezawodne i bardzo wytrzymałe.