Przemiany na rynku pracy, jakie wystąpiły po aneksji naszego kraju w szeregi Unii Europejskiej.

Interesujące artykuły

Wejście Polski w szeregi Unii Europejskiej bardzo odmieniło na pracowniczym rynku w naszym kraju. Wcześniej wprawdzie w jakiejś formie emigracja istniała, lecz było to wszystko w niewielkiej skali. Aby otrzymać legalnie pracę w którymś europejskim kraju należało postarać się o odpowiednie zezwolenia, przejść całą biurokratyczną procedurę, a i nie było się pewnym, że odpowiedź będzie pozytywna.
Jakaś część osób pracowała na czarno, bez żadnych świadczeń oraz umów, takie osoby na przykład jechały na turystyczną wycieczkę i później w danym kraju pozostawały. Lecz w skali wszystkich pracujących był to niewielki procent, absolutnie nie wpływający na krajowy rynek pracy. I funkcjonowało to wszystko w takiej formie do roku 2004, gdyż wtedy właśnie zaczęła się rewolucja, jaka trwa po dziś dzień. Przystąpienie do Unii sprawiło, że nagle przed naszymi pracownikami stanęła otworem duża część krajów członkowskich, a prasa i internet zaczęły wypełniać się ogłoszeniami typu oferty pracy zagranica. Zobacz również: oferty pracy za granicą.

Szasuje się, że do pracy w krajach członkowskich Unii wyjechało nawet kilka milionów ludzi. Jest to już parę procent wszystkich którzy mogą pracować, i taka ilość w jakiś już sposób może wpłynąć na to, co się dzieje w Polsce.
Praca za granicą
Author: Rainer Stropek
Source: http://www.flickr.com
Wyjeżdżali bardzo różne osoby, byli studenci, którzy nie mogli dostać swojego pierwszego zajęcia, dorośli ludzie z małych miasteczek, gdzie panowało olbrzymie bezrobocie, czy też doświadczeni, wykształceni specjaliści poszukujący nowych możliwości na rozwój. Rzecz jasna podstawową rzeczą, jaka w większości przypadków decydowała o wyjeździe, były pensje, przeważnie parokrotnie większe niż w polskich firmach. Autor:


W części regionów malutkie miasteczka i wioski wręcz opustoszały, bowiem kto tylko mógł, to pakował walizkę i wsiadał w busa do Anglii. Część z ludzi, którzy przed dekadą zdecydowali się wyjechać, w pewnym momencie wróciła, ale większość z nich najprawdopodobniej zostanie do końca na obczyźnie. Co więcej, cały czas ukazują się nowe ogłoszenia o pracę, zachęcające kolejnych ludzi do wyjazdu.