Podstawowe informacje o tym, jak najlepiej rozliczyć swoje roczne dochody.

Interesujące artykuły

Jedną z podstawowych rzeczy, którą opłacać musi każda zatrudniona lub zarabiająca w inny sposób osoba, są podatki. Są one obowiązkowe i nie można od nich uciec, chyba że ktoś chce ryzykować wejście w szarą strefę.
Fundusze UE
Author: Jude and Paul
Source: http://www.flickr.com


Co istotne, do wyznaczenia podstawy brane są wszystkie uzyskane dochody, nie tylko to co się zarobiło w pracy. Jeśli ktoś zarabia na giełdzie czy wynajmuje jakąś nieruchomość to także jest zobowiązany do przedstawienia tego w rocznym zeznaniu i opłacenia policzonej kwoty podatku. W pewnych sytuacjach rozliczać się to będzie ryczałtem, przykładowo podczas wynajmu mieszkania trzeba wypełnić pit 28 online i w taki sposób rozliczać ten wynajem - rozlicz pit przez internet. Lecz zdecydowana większość osób musi dokładnie policzyć swoje dochody i na tej podstawie policzyć swoje podatkowe zobowiązania.
Na rozliczenie swoich dochodów wszyscy mają cztery pierwsze miesiące danego roku, to w tym okresie trzeba przekazać do urzędu skarbowego prawidłowo wypełniony PIT. Przekroczenie tego czasu będzie się wiązało z poważnymi karami pieniężnymi, więc trzeba dopilnować, żeby wszystko złożyć w terminie - Obecnie samo wypełnianie deklaracji jest naprawdę proste, bowiem można skorzystać z jednego z wielu dostępnych programów albo internetowych serwisów.


Wystarczy w oknie wyszukiwarki podać hasło rozlicz pit przez internet i już po chwili otrzyma się wykaz miejsc, gdzie będzie to można sprawnie wykonać. A jeśli ktoś się nie czuje na siłach, to wynająć może za niewielką opłatę jakieś biuro rachunkowe, które wszystko zrobi.