Krótki opis podstawowych rodzajów kredytów, z których mogą korzystać przedsiębiorcy.

Interesujące artykuły

Jedną z podstawowych form finansowania rozwoju firmy są najróżniejsze pożyczki i kredyty bankowe. Często jest to nawet jedyna możliwość na zdobycie środków na finansowanie inwestycji czy też utrzymanie płynności finansowej.


Ilość produktów skierowanych do tej właśnie grupy klientów jest całkiem spora, dlatego też należy poznać najważniejsze ich rodzaje. Pamiętać również należy o tym, że taki sam rodzaj kredytu w różny sposób może wyglądać w każdym z banków, ponieważ wszystkie będą miały oddzielne zasady udzielania czy też wymagane zabezpieczenia. Dlatego też należy zapoznać się z ofertą paru różnych banków, ponieważ różnice między poszczególnymi propozycjami naprawdę są dość duże. W ostatnim czasie banki nieco zmniejszyły wymagania jeżeli chodzi o podmioty gospodarcze i kredyty dla firm stały się nieco bardziej dostępne i prostsze do otrzymania. Jednak i tak w wielu przypadkach konieczne jest doniesienie ogromnej ilości papierów, liczne zabezpieczenia czy też poddanie się szczegółowej weryfikacji pod względem finansowym .
Kredyty bankowe generalnie dzielą się na cztery najważniejsze rodzaje. Jeśli ktoś planuje zakup wyposażenia albo lokalu, to najczęściej powinien sięgnąć po kredyt na inwestycje , jak wywnioskować można po nazwie jest on właśnie przeznaczony na takie sytuacje. Za to do finansowania bieżących działań bardzo dobrze nadawał się będzie kredyt obrotowy. Wysokość tego kredytu uzależniona będzie od paru czynników, między innymi kondycji firmy i obrotów na rachunku. Kredyty obrotowe nieco więcej kosztują od inwestycyjnych, często banki pobierają dodatkowo dość spore opłaty za ich przyznanie. Kolejnymi dwoma rodzajami pożyczania pieniędzy są linie debetowe i kredytowe.
Ich sposób działania jest podobny, choć różnią się jedną zasadniczą kwestią, czyli rachunkiem, na który się wpłaca środki aby zmniejszyć zadłużenie. Ta metoda finansowania ma jeden zasadniczy plus, to znaczy wysokość odsetek które trzeba zapłacić jest zależna od tego, w jakiej części zostały wykorzystane dostępne środki.