Czy istnieje praca marzeń? Amerykanie już odnaleźli odpowiedź, lecz jak to się ma do naszych polskich warunków?

Interesujące artykuły

Jak najlepsza to jaka? No jasne, by sporo płacili, było mało stresu, by można było się rozwijać, a ludzie w pracy mili. Taka praca zdaje się naprawdę ciekawa, ale czy jest realna? Według Amerykanów zawodem, który spełnia wszystkie te wytyczne jest aktuariusz. Czy tak jest?
aktuariusz
Author: Friends Life
Source: http://www.flickr.com
Od razu trzeba przyznać, iż nie ma takiego pojęcia jak praca marzeń, bo świat jest zbytnio złożony, a nasze charaktery, zdolności i preferencje za bardzo różne, by tak bez problemu to podsumować. Jedna osoba będzie się korzystniej prezentowała w danej dziedzinie, następna w innej, to naprawdę nie taki łatwy temat, jak się niektórym wydaje. Tak samo jest z pracą aktuariusza, nie każdemu będzie odpowiadał jej tryb, charakter i pozostałe czynniki. Już w 2013 jeden z amerykańskich magazynów zajmujących się tematyką rynku pracy opublikował ranking dwustu zawodów, jakie są najbardziej blisko opisu „pracy marzeń”. Znajdują się tam bardzo różne profesje, między innymi, inżynier oprogramowania, inżynier biomedyczny czy planista finansowy.wykresy finansowe
Author: Brad Einarsen
Source: http://www.flickr.com
Pierwsze miejsce zostało jednakże zostawione dla aktuariusza. A jak to prezentuje się w Polsce, w kraju gdzie większość ludzi nie wie nawet, że istnieje taka profesja? A jak nawet słyszeli, to nie wiedzą, czym ów fachowiec się trudni? Coraz mniejsza ilość ludzi podchodzi do swojej pracy jako jedynie do miejsca, gdzie się zarabia. Niemal podobnie, a może i bardziej kluczowy jest sens wykonywanego zawodu, bo to oferuje spełnienie zawodowe. Czym tak naprawdę zajmuje się aktuariusz? Aktuariusz to specjalista w dziedzinie matematyki ubezpieczeniowej, finansowej i statystyki, jak więc widzimy zawód ten spodoba się osobom, które lubią i odpowiednio się czują w tematyce przedmiotów ścisłych.

Ogólnie akcjonariusz ma związek z branżami jak ubezpieczenia, reasekuracja i plany emerytalne (między innymi, rezerwy emerytalne). W zakładzie ubezpieczeń jest odpowiedzialny za wycenę różnorodnych zobowiązań wobec klientów. Musi także brać udział w tworzeniu produktów, tak, by poziom rezerw czy następne przepływy pieniężne właściwie zabezpieczyły poszczególne zobowiązania. Ażeby zostać aktuariuszem w naszym kraju trzeba spełnić parę warunków (tutaj dowiesz się więcej: kontynuacja na stronie). Najważniejsze to zdać z dobrym wynikiem egzaminy aktuarialne. Na pytanie więc, czy zawód ten w Polsce jest tak rozpoznawalna, jak w Ameryce można na pewno odpowiedzieć że nie. Nie, u nas ta dziedzina dopiero raczkuje, ale już widać, jaka to ciekawa branża.